| UPC | 725327635598 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4CR94UU |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Flat Face Serrated Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS / TAURUS |
| ATF Model | GX4 CARRY |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.7" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 15 + 1 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 2.95 X 8.80 X 11.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | FLAT DARK EARTH |
| Finish Style | Flat Dark Earth Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | FLAT DARK EARTH |
| Frame Description | Polymer Frame w/Picatinny Rail |
| Frame Finish | Flat Dark Earth Cerakote w/Black Controls |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Size | Compact |
| Grip Material | Polymer Frame FDE Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | FDE Polymer |
| Height | 4.4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines/Interchangeable Backstraps |
| Length | 6.05 |
| Material | ALLOY STEEL |
| Number of Magazines | 2 15 rd. |
| Overall Length | 6.40" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 12.0 |
| Package Width | 8.8 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | Striker Block/Trigger |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Carry |
| Shipping Weight | 2.95 |
| Sights | Serrated Drift Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Trigger | Flat Face Serrated |
| Weight | 2.95 |
| Weight (oz) | 21.5100 |
| Width | 1.08 |
Sale!
TAURUS GX4C 9MM FDE/FDE 3.7″ 15+1
Original price was: $340.99.$262.99Current price is: $262.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.