| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.10 X 7.85 X 9.70 | |
| HEIGHT | 3.1000 | |
| WIDTH | 7.8500 | |
| LENGTH | 9.7000 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | BLUED | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 11.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | ADJUSTABLE | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 18.1000 | |
| TALO ITEM | Y | |
| OTHER FEATURES: | REAR SIGHT DRIFT ADJUSTABLE | |
| TWO BACKSTRAPS | ||
| NO SALE TO CALIFORNIA | ||
| NO SALE TO OREGON | ||
| NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND | ||
| NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON | ||
Sale!
TAURUS GX4 9MM 11-SHOT
Original price was: $506.00.$387.99Current price is: $387.99.
Out of stock
| UPC | 725327938101 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-GX4MP931-TL1 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Flat Face Serrated Trigger |
| Additional Feature 2 | Slide Cuts |
| Additional Feature 3 | TORO Optics Ready Slide |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS / TAURUS |
| ATF Model | GX4 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.06" Gold PVD Barrel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 13 + 1 |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Dimension | 2.90 X 8.80 X 11.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black Gas Nitride Treatment |
| Finish Type | Applied Finish |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Material | POLYMER |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Height | 4.4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.05 |
| Number of Magazines | 2 1-11 rd. and 1-13 rd. |
| Other Features | REAR SIGHT DRIFT ADJUSTABLE |
| Overall Length | 6.05" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 9.75 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.75 |
| Sights | Black Serrated White Dot |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Talo Item | Yes |
| Weight | 18.7 oz. |
| Weight (oz) | 18.1000 |
| Width | 1.08 |
| Accessories | 2 Magazines |
| Model | GX4 |
| Size | Compact |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |






Reviews
There are no reviews yet.