| UPC | 725327625797 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-G3B941O |
| Weight | 2.4 |
| Grip Type | OD Green Polymer |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 2 |
| Length | 12.5 |
| Width | 6.5 |
| Number of Magazines | 2 One 17 rd. and One 15 rd. |
| Overall Length | 7.3" |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 12.4 |
| Package Width | 6.1 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Finish Type | Black |
| Sights | White Dot Front, Adj. Rear |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Grip Material | Polymer Frame OD Green Polymer Polymer Frame |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Frame | Polymer Frame |
| Finish | Matte Black |
| Drilled and Tapped | False |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | Steel Serrated Rear Sight |
| Additional Feature 2 | Picatinny Rail (Mil-STD 1913) |
| Adjustable Objective | False |
| Barrel Length | 4" |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/ Taurus |
| ATF Model | G3 |
| ATF Type | Pistol |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 17 + 1 |
Sale!
TAURUS G3 9MM BLK/ODG 4″ 17+1
Original price was: $349.99.$268.99Current price is: $268.99.
Out of stock







Reviews
There are no reviews yet.