| UPC | 725327616306 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 1-G2S931T |
| Grip Material | Tan Polymer |
| Sights Type | Contrast |
| Safety | Loaded Chamber Indicator/Manual/Trigger |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Finish | Tan |
| Capacity | 7 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Barrel Length | 3.26" |
| Action | Single Action |
| Product Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Weight | 20.25 oz |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Sights | White Dot Adjustable Rear |
| Shipping Weight | 1.85 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 6.1 |
| Width | 1.1 |
| Number of Magazines | 2 7 rd. |
| Overall Length | 6.25" |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 9.8 |
| ATF Model | G2s |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Country of Origin | BR |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Grip Type | Flat Dark Earth Polymer |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 4.8 |
| Length | 6.3 |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS / TAURUS |
| Adjustable Objective | False |
Sale!
TAURUS G2S 9MM BLK/FDE 3.2″ 7+1
Original price was: $316.99.$244.99Current price is: $244.99.
Availability: In stock




Reviews
There are no reviews yet.