| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 5.60 X 12.70 X 12.20 | |
| HEIGHT | 5.6000 | |
| WIDTH | 12.7000 | |
| LENGTH | 12.2000 | |
| CALIBER | .38 SPECIAL | |
| FRAME DESIGNATION | N/A | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | WOOD | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 22.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | DOUBLE ACTION ONLY | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| OTHER FEATURES: | DOUBLE ACTION ONLY | |
| ALTAMONT WALNUT CHECKERED GRIP | ||
| PELICAN HARD CASE INCLUDED | ||
| CONCEALED HAMMER | ||
| POLISHED SATIN FINISH | ||
Sale!
TAURUS EXECUTIVE 856 .38SPCL
Original price was: $722.99.$542.99Current price is: $542.99.
Availability: In stock
| UPC | 725327937111 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2856EX39CH |
| Accessories | Pelican Vault Hard Case |
| Action | Double Action Only |
| Additional Feature 1 | Concealed Hammer |
| Additional Feature 2 | Chamfered Cylinder Chambers |
| Additional Feature 3 | Hand Tuned Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 856 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | STAINLESS |
| Barrel Length | 3 |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | .38 SPECIAL |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Case | Pelican Vault Hard Case |
| Color | Silver |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Satin Polished |
| Description | Hammerless |
| Dimension | 5.60 X 12.20 X 12.70 |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Satin |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Wood |
| Grip Type | Wood |
| Hammer Style | Concealed |
| Hammer Type | Double Action Only |
| Height | 5.6000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Pelican Vault Storage Case |
| Length | 12.7000 |
| Model | 856 |
| Other Features | Double Action Only |
| Overall Length | 7.5" |
| Package Height | 4.7 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 13.0 |
| Product Type | Double / Single Action |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 4.65 |
| Sights | Fixed Sights |
| Sights Type | FIXED |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight | 22 |
| Weight (oz) | 22 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Width | 12.2000 |






Reviews
There are no reviews yet.