| UPC | 725327635048 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-D35751 |
| Barrel Length | 5.5000 |
| Weight (oz) | 22 |
| Trigger Type | COMBAT |
| Sights Type | FIXED |
| Hammer Type | COMBAT |
| Grip Material | POLYMER |
| Frame Color | BLACK |
| Drilled and Tapped | No |
| Capacity | 6 |
| Caliber/Gauge | 357 MAGNUM/38 SPECIAL |
| Barrel Finish | COLORED |
| Overall Length | 11.04" |
| Weight | 38.20 oz |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Frame Description | Steel Frame |
| Frame Size | Medium |
| Cylinder Finish | Polished Black |
| Action | Single Action |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Product Type | Single Action |
| Subcategory | Revolvers |
| Size | Full Size |
| Sights | Fixed Sights |
| Model | Deputy |
| Color | Black |
| ATF Model | DEPUTY |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 11.7 |
| Package Width | 8.5 |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 3.85 |
| ATF Type | Revolver |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Taurus Int'l Mfg |
| Adjustable Objective | No |
| Cartridge | .357 Magnum |
| Front Sight | Fixed |
| Length | 11.04'' |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Rear Sight | Fixed |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Make/Model | Taurus|Deputy |
| Make | Taurus |
| Magazine Type | Fixed |
| Magazine Included | 1 x 6-Round |
Sale!
TAURUS DEPUTY 357 MAG 5.5″ BLUED 6-SHOT
Original price was: $713.99.$537.99Current price is: $537.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.