| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 1.90 X 6.30 X 9.90 | |
| HEIGHT | 1.9000 | |
| WIDTH | 6.3000 | |
| LENGTH | 9.9000 | |
| CALIBER | .38 SPECIAL | |
| FRAME DESIGNATION | SMALL | |
| BARREL FINISH | STAINLESS | |
| GRIPS MATERIAL | WOOD | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 2.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 22.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | STAINLESS | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Sale!
TAURUS 856 .38SPL 2″ FS 6-SH
Original price was: $469.99.$357.99Current price is: $357.99.
Out of stock
| UPC | 725327934011 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-856029SW |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | TAURUS ARMAS/TAURUS INT'L MFG. |
| ATF Model | 856 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | Matte |
| Barrel Length | 2" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .38 SPECIAL |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte |
| Dimension | 1.90 X 6.30 X 9.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | STAINLESS |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Designation | SMALL |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Steel Frame Smooth Walnut Steel Frame |
| Grip Type | Smooth Walnut |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 4.8 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.55 |
| Overall Length | 6.6" |
| Package Height | 6.2 |
| Package Length | 9.8 |
| Package Width | 1.9 |
| Product Type | Revolver |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.05 |
| Sights | FS: Serrated Ramp / RS: Fixed |
| Sights Type | Fixed Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Trigger Type | COMBAT |
| Weight | 2.05 |
| Weight (oz) | 22 |
| Weight Range | 1 lbs to 1.99 lbs |
| Width | 1.41 |







Reviews
There are no reviews yet.