| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 1.80 X 6.10 X 9.80 | |
| Height | 1.8000 | |
| Width | 6.1000 | |
| Length | 9.8000 | |
| CALIBER | .327 FEDERAL MAGNUM | |
| FRAME DESIGNATION | nan | |
| BARREL FINISH | COLORED | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 2.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 22.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | COMBAT | |
| HAMMER TYPE | COMBAT | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| CYLINDER CAPACITY | 5.0000 | |
Sale!
TAURUS 327 .327FED MAG 2″ FS
Original price was: $449.99.$342.99Current price is: $342.99.
Availability: In stock
| UPC | 725327627418 |
|---|---|
| Manufacturer | Taurus |
| Manufacturer Part Number | 2-32721 |
| Action | Double / Single Action |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas /Taurus Int'l Mfg |
| ATF Model | 327 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length | 2" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Caliber/Gauge | .327 FEDERAL MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Color | Black |
| Country of Origin | BR |
| Cylinder Finish | Matte Black |
| Dimension | 1.80 X 6.10 X 9.80 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Carbon Steel Frame |
| Frame Finish | Matte Black |
| Frame Material | Carbon Steel |
| Frame Size | Small |
| Grip Material | Steel Frame Black Rubber Steel Frame |
| Grip Type | Black Rubber |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | COMBAT |
| Height | 4.8 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.55 |
| Material | STEEL |
| Model | 327 |
| Overall Length | 6.55" |
| Package Height | 1.9 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 6.2 |
| Product Type | Revolver |
| Safety | Hammer |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 1.95 |
| Sights | FS: Serrated Ramp / RS: Fixed |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | HG327 |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | COMBAT |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 1.95 |
| Weight (oz) | 22 |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Width | 1.41 |





Reviews
There are no reviews yet.