The DFT stands for dual fuel tactical, and represents the natural evolution of SureFire’s best-selling Fury(R) Tactical flashlight into a single-output 1″500 lumen light that can also function as a searchlight. The dual fuel feature means the light can be powered by either two 123A lithium batteries or a single economical 18650 micro USB lithium ion rechargeable battery. Press or click its tail cap switch for ergonomic, foolproof activation under even the most stressful conditions. Its precision micro-textured reflector shapes a smooth useful beam that is far-reaching, with a bright central area that is also optimized for situational awareness. The high-strength aerospace aluminum body and tail cap are knurled for a secure grip and Mil-Spec hard anodized for extreme resistance to abrasion and corrosion.
Sale!
SUREFIRE FURY DUEL FUEL TACTICAL BLK 1500LUM
Original price was: $259.00.$233.00Current price is: $233.00.
Availability: In stock
| UPC | 084871326865 |
|---|---|
| Manufacturer | Surefire |
| Manufacturer Part Number | FURY-DFT |
| Additional Feature 1 | Dual Fuel CR123A/Rechargeable |
| Additional Feature 2 | 1,100 Lumens CR123A Output |
| Additional Feature 3 | 1,500 Lumen Lithium Output |
| Adjustable Objective | False |
| Battery | CR123A |
| Battery Size | SF18650B/CR123A |
| Bulb Type | LED |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Country of Origin | US |
| Description | 1500 Lumens |
| Drilled and Tapped | False |
| Filter Color | White |
| Finish | Black |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Black |
| Head Diameter | 1.39" |
| Height | 1 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | Battery |
| Length | 5.6 |
| Material | Aluminum |
| Model | Fury Dual Fuel Tactical |
| Output | 1,100 (CR123A)/1,500 (SF18650B) Lumens |
| Overall Length | 5.60" |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 1.0 |
| Power Source | Battery |
| Product Type | Flashlight |
| Proofs | IPX7 Waterproof |
| Range | Up to 315 Meters |
| Rechargeable | Yes |
| Run Time | 2.25 (CR123A)/3.5 (SF18650B) Hours |
| Scope Cover Included | False |
| Series | DFT |
| Shipping Weight | 0.55 |
| Similar Items | LIGHT |
| Style | Tactical |
| Subcategory | Flashlights |
| Switch Type | Push Button Tail Cap |
| Weight | 6.50 oz |
| Width | 1 |
| Lumens | 1100 |







Reviews
There are no reviews yet.