| UPC | 080926694415 |
|---|---|
| Manufacturer | Streamlight |
| Manufacturer Part Number | 69441 |
| Battery Size | CR123A |
| Battery Type | CR123 |
| Body Material | AIRCRAFT GRADE ALUMINUM |
| Bulb Type | LED |
| Color | Black |
| Description | 500 Lumens |
| Dimension | 1.70 X 4.15 X 6.60 |
| Filter Color | White |
| Finish | Anodized |
| Fit | Picatinny |
| Height | 1.7000 |
| Integral Laser | No |
| Length | 6.6000 |
| Length (in) | 3.64 |
| Material | Aluminum |
| Max Output Lumens | 500 |
| Max Runtime (Hours) | 1.5 |
| Model | TLR RM 1 |
| Mount Type | UNIVERSAL RAIL MOUNT |
| Other Features | INCLUDES RAIL LOCATING KEYS, |
| Output | 500 Lumens |
| Overall Length | 3.64" |
| Product Type | Weaponlight |
| Proofs | Waterproof |
| Rechargeable | No |
| Subcategory | Mounted Lights |
| Switch Type | Push Button |
| Waterproof | Yes |
| Weight | .45 |
| Weight (oz) | 3.02 |
| Width | 4.1500 |
| Battery | CR-123A |
| Lumens | 500 |
| Style | Weapon Mounted |
Sale!
STREAMLIGHT TLR RM1 500LM LIGHT
Original price was: $265.00.$153.99Current price is: $153.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.