| UPC | 080926880580 |
|---|---|
| Manufacturer | Streamlight |
| Manufacturer Part Number | 88058 |
| Additional Feature 1 | Includes 1 CR123A & 1 AA |
| Additional Feature 2 | Ten-Tap Program |
| Additional Feature 3 | 350 Lumen | 12,000 Candela |
| Adjustable Objective | False |
| AR-15 Accessory | Yes |
| Battery | CR-123A |
| Battery Size | AA/CR123A |
| Body Diameter | 1.20" |
| Body Material | AIRCRAFT GRADE |
| Bulb Type | LED |
| Candela | 12000 |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Dimension | 2.70 X 6.65 X 6.75 |
| Drilled and Tapped | False |
| Filter Color | White |
| Finish | Black |
| Finish Type | Black |
| For Series | Any with Rail |
| Height | 2.7000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 6.7500 |
| Length (in) | 4.25 |
| Lumens | 350 |
| Material | Aluminum |
| Model | ProTac |
| Other Features | COMPACT ALUMINUM BODY, WHITE |
| Output | 40/350 Lumens |
| Overall Length | 4.25" |
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 6.4 |
| Package Width | 4.2 |
| Product Type | Weaponlight |
| Proofs | Waterproof |
| Rechargeable | No |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.65 |
| Style | Rail Mounted |
| Subcategory | Mounted Lights |
| Switch Type | Push Button Tail Cap/Remote Pressure Switch |
| Weight | .55 |
| Weight (oz) | 4.5 |
| Width | 6.6500 |
Sale!
STRMLGHT PROTAC RAILMOUNT 1L
Original price was: $231.25.$134.99Current price is: $134.99.
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.