A folding knife designed for professional users, Trident AT features rapid assisted opening with SOG’s innovative ambidextrous AT-XR Lock, as well as integrated line cutter and glass breaker. Trident AT is easy to carry, with a highly functional 3.75″ cryogenically heat-treated D2 stainless steel blade. Its powerful AT-XR locking mechanism also features built-in blade locking safety and spine-mounted safety system. The next evolution of the field-proven Trident pocket knife.
Sale!
SOG TRIDENT AT BLACKOUT 3.7″
Original price was: $124.99.$104.99Current price is: $104.99.
Out of stock
| UPC | 729857010870 |
|---|---|
| Manufacturer | SOG |
| Manufacturer Part Number | SOG-11-12-05-41 |
| Blade Length | 3.70" |
| Blade Material | Cryo D2 Steel |
| Blade Type | Clip Point |
| Closed Length | 5.33" |
| Color | Black |
| Description | Clip Point |
| Edge | Straight |
| Finish | Titanium Nitride |
| Frame | GRN |
| Handle Color | Black |
| Handle Description | Blackout |
| Material | D2 |
| Model | Trident AT |
| Open Type | Thumb Studs |
| Overall Length | 9.03" |
| Packaging | Box |
| Product Type | Folding Knife/Assisted |
| Size | 3.7" |
| Subcategory | Folding Knives |
| Weight | 5.15 oz |







Reviews
There are no reviews yet.