A saw is an essential piece of survival equipment. The longer the saw, the easier to use, but the harder to carry. They achieved a nice balance between the two. The Folding Saw has a 8.25″ blade of hardened and tempered steel that makes short order of branches, small logs, and brush. A comfortable handle helps to cut deep and true on each and every pull stroke. The extremely sharp teeth are differentially tempered for long life and work on hard wood.
Sale!
SOG FOLDING SAW
Original price was: $24.99.$21.99Current price is: $21.99.
Availability: Only 2 left in stock
| UPC | 729857993357 |
|---|---|
| Manufacturer | SOG |
| Manufacturer Part Number | SOG-F10N-CP |
| Width | 5.1500 |
| Blade Length | 8" |
| Blade Material | CARBON STEEL |
| Closed Length | 0 |
| Dimension | 1.40 X 5.15 X 11.40 |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | NYLON FIBER |
| Height | 1.4000 |
| Length | 11.4000 |
| Number of Blades | 1 |
| Open Length | 17.2500 |
| Weight | 5.9000 |
| Blade Type | Saw |
| Handle Description | Black |
| Overall Length | 17.25" |
| Sheath | Nylon |
| Product Type | Tool |
| Subcategory | Tools |
| Size | 8.5" |
| Packaging | Clam Pack |
| Model | Folding Saw |
| Material | High Carbon Steel |
| Frame | Plastic |
| Finish | Satin |
| Edge | Serrated |
| Color | Black |
| Accessories | Nylon Sheath |







Reviews
There are no reviews yet.