| UPC | 798681684519 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | SOTM61002 |
| Accessories | 30MM CANTILEVER MOUNT, FLIPBACK LENS COVERS |
| Additional Feature 1 | Integrated Throwlever |
| Additional Feature 2 | First Focal Plane |
| Additional Feature 3 | ALPHA-MSR Mount Included |
| Adjustable | 0.5 MOA |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustable Parallax | No |
| Adjustment Size | .50 MOA |
| Battery | CR-2032 |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Dimension | 4.10 X 4.05 X 14.50 |
| Diopter Adjustment | +/-2.5 |
| Drilled and Tapped | False |
| Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Exit Pupil | 10.50 – 4.50mm |
| Eye Relief | 3.93" – 3.74" |
| Field of View | 124.80 – 19.60 ft @ 100 yds |
| Field of View (100 yards) | 117.5-18.8 |
| Finish | Matte Black |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Black |
| Firearm Type | Rifle |
| Focal Plane | First |
| Front Lens (mm) | 24 |
| Height | 4.1000 |
| Illuminated Reticle | True |
| Illumination | Yes |
| Includes | Battery/Lay Flat Flip Backs/Removable Thread in Throw Lever/Alpha-MSR Aluminum Cantilever Mount |
| Length | 10.4'' |
| Length (in) | 0 |
| Lens Caps Included | No |
| Locking Turrets | No |
| Magnification | 1-6x |
| Material | Aluminum |
| Max Magnification | 6x |
| Min. Magnification | 1x |
| Model Number | Tango |
| Mount Type | Alpha-MSR/Cantilever |
| Objective | 24mm |
| Objective Size | 24mm |
| Optics Type | TACTICAL RIFLE |
| Other Features | INCLUDES ALPHA MSR 1-PIECE |
| Overall Length | 10.4 in. |
| Package Height | 4.0 |
| Package Length | 14.3 |
| Package Width | 4.0 |
| Power | 1X – 6X |
| Product Type | Accessory-Scopes |
| Proofs | Fog Proof/Shockproof/Waterproof |
| Reticle | MSR-BDC6 Illuminated Reticle |
| Rings Included | No |
| Scope Cover Included | False |
| Series | LPVO |
| Shipping Weight | 2.3 |
| Similar Items | SCPDOT |
| Size | 30mm |
| Target Turrets | No |
| Tube Diameter | 30MM |
| Tube Size | 30MM |
| Weight | 2.3 |
| Weight (oz) | 18.5000 |
| Width | 4.0500 |
| Windage Adjustment | 100 MOA |
| Windage Elevation | Adjustable |
| MOA | 0.5 MOA |
| Model | Tango MSR |
| Subcategory | Scopes & Magnified Optics |
Sale!
SIG SAUER TANGO MSR LVPO 1-6X24 30MM FFP
Original price was: $349.99.$316.99Current price is: $316.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.