| UPC | 798681733675 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 365X-9-CTXR3P |
| Sights | Night Sights |
| Model | P365X |
| Material | Polymer |
| Color | Black, Coyote |
| Capacity | 12 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length | 3.1" |
| Action | Semi-Auto |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Size | Sub-Compact |
| Product Type | Striker Fired |
| Weight | 18 oz. |
| Illuminated Reticle | False |
| Grip Type | XSeries 365 Grip Module |
| Frame | Polymer Frame |
| Finish Type | Applied Finish |
| Finish | Two-Tone Coyote |
| Drilled and Tapped | False |
| canDropship | True |
| ATF Type | Pistol |
| ATF Model | X P365 |
| ATF Manufacturer | SIG SAUER |
| Adjustable Objective | False |
| Additional Feature 2 | XSeries Flat Trigger |
| Additional Feature 1 | XSeries 365 Grip Module |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Number of Magazines | 2 12 rd. Steel Magazines |
| Overall Length | 6" |
| Grip Material | Polymer Frame XSeries 365 Grip Module Polymer Frame |
| Sights Type | Night Sights |
| Shipping Weight | 2.35 |
| Scope Cover Included | False |
| Package Width | 7.4 |
| Package Length | 10.2 |
| Package Height | 2.8 |
Sale!
SIG SAUER P365X 9MM COY/BLK 3.1″ 12+1 NS
Original price was: $679.99.$599.99Current price is: $599.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.