| UPC | 798681553495 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 238-380-ESCPN |
| Frame Material | Steel |
| Frame Color | FLAT DARK EARTH |
| Finish | COLORED |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 2.85 X 10.85 X 11.95 |
| Caliber/Gauge | .380 ACP |
| Barrel Length | 2.7000 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Grip Material | G10 |
| Height | 2.8500 |
| Length | 11.9500 |
| Width | 10.8500 |
| Weight (oz) | 15.2000 |
| Capacity | 6 |
| Weight | 15.2000 |
| Sights Type | Night Sights |
| Action | Semi-Auto |
| Color | Flat Dark Earth |
| Other Features | TITANIUM RAINBOW FINISH |
| Number of Magazines | 1 |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Product Type | Single Action Only |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Accessories | 2 Magazines |
| Stock Type | G10 |
| Size | Compact |
| Sights | Night Sights |
| Model | P238 |
| Material | Alloy |
| Safety | Manual |
| Finish Color | Flat Dark Earth |
| Frame Finish | Flat Dark Earth Hardcoat Anodized |
| Hand | Right Hand |
| Overall Length | 5.50" |
| Series | Micro-Compact Emperor Scorpion |
| Weight Range | 16 oz to 31.99 oz |
| Similar Items | HG380 |
| Slide Description | Flat Dark Earth Nitron Stainless Steel |
| Barrel Description | 2.7" |
| Barrel Length Range | 2" to 2.99" |
| Additional Feature 1 | Beavertail style frame |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Sig Sauer Inc. |
| ATF Model | P238 |
| ATF Type | Pistol |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | Black G10 Grips |
| Illuminated Reticle | False |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 10.3 |
| Package Width | 7.5 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.05 |
| canDropship | True |
| Case | Lockable Hard Case |
| Finish Type | Applied Finish |
| Cartridge | .380 ACP |
| Front Sight | Night Sight |
| Magazine Included | 1 x 7 Round |
| Stock Material | G10 |
| Magazine Type | Removable |
| Rear Sight | Fixed |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Make/Model | Sig Sauer|P238 |
| Make | Sig Sauer |
Sale!
SIG SAUER P238 EMP SCORP 380ACP COY NS
Original price was: $829.99.$749.99Current price is: $749.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.