| UPC | 798681453160 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | M11-A1-10 |
| Weight Range | 16.00 oz to 31.99 oz |
| Weight | 29.6 oz |
| Product Type | Pistol |
| Slide Description | Serrated |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Length | 3.90" |
| Barrel Length Range | 3.00" to 3.99" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
| Grip Material | Black Polymer |
| Safety | Manual Thumb |
| Sights Type | Siglite Night |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Similar Items | HG9MM |
| Finish Style | Black Nitride |
| Material | Stainless Steel |
| Units per Box | 1 |
| Sights | Siglite Night Sights |
| Finish | Nitron |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame Description | Aluminum |
| Hand | Right Hand |
| Includes | 3 Magazines |
| Number of Magazines | 3 / 10 rd. |
| Overall Length | 7.10" |
| Series | M11-A1 |
| Additional Feature 1 | Phosphate Coated Internals |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Sig Sauer Inc. |
| ATF Model | M11-A1 |
| ATF Type | Pistol |
| canDropship | True |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish Type | Black |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Scope Cover Included | False |
| Illuminated Reticle | False |
| Height | 3 |
| Length | 13.5 |
| Width | 10 |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 13.5 |
| Package Width | 10.0 |
| Shipping Weight | 3.6 |
| Cartridge | 9mm |
Sale!
SIG SAUER P229 M11-A1 9MM NIT 10+1 SLITE
Original price was: $1,299.99.$1,199.99Current price is: $1,199.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.