| UPC | 798681439126 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | MK25-10 |
| Safety | Manual Thumb |
| Grip Material | Black Polymer |
| Frame Finish | Black Hardcoat Anodized |
| Capacity | 10 + 1 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Barrel Length Range | 4.00" to 4.99" |
| Barrel Length | 4.40" |
| Action | Double / Single Action |
| Sights Type | Siglite Night |
| Slide Description | Serrated w/Engraved US Navy Anchor |
| Product Type | Pistol |
| Weight | 35 oz |
| Description | Phosphate components |
| Material | Alloy |
| Model | P226 |
| Sights | Siglite Night Sights |
| Size | Full Size |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Color | Black |
| Accessories | 3 Magazines |
| Barrel Description | Carbon Steel |
| Hand | Right Hand |
| Includes | 3 Magazines |
| Finish | Black |
| Finish Color | Black |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame Description | Black Hardcoat Anodized Aluminum with Picatinny Rail |
| Frame Material | ALUMINUM |
| Finish Style | Black Nitron |
| Stock Type | Alloy Frame / Black Polymer Grips |
| Stock Material | Polymer |
| Units per Box | 1 |
| Similar Items | HG9MM |
| Number of Magazines | 3 / 10 rd. |
| Max Capacity | 10 |
| Overall Length | 7.70" |
| Series | MK25 |
| canDropship | True |
| Additional Feature 1 | UID Identification Label |
| Additional Feature 2 | AntiCorrosion Coating |
| Additional Feature 3 | Anchor Engraving |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Sig Sauer Inc. |
| ATF Model | P226 |
| ATF Type | Pistol |
| Package Length | 13.6 |
| Package Width | 9.7 |
| Drilled and Tapped | False |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.8 |
| Illuminated Reticle | False |
| Package Height | 3.1 |
| Frame | Alloy Frame |
| Grip Type | Black Polymer |
| Cartridge | 9mm |
| Front Sight | Combat |
| Length | 7.7'' |
| Rear Sight | Combat |
| Muzzle | Plain |
| Make/Model | Sig Sauer|P226 |
| Make | Sig Sauer |
| Magazine Type | Removable |
| Magazine Included | 3 x 10-Round |
Sale!
SIG SAUER P226 MK25 9MM NITRON 10+1
Original price was: $1,299.99.$1,199.99Current price is: $1,199.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.