| UPC | 798681686438 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 938-9-TXR3-AMBI |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | Stainless Slide / Black Frame |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | Sig Sauer Inc. |
| ATF Model | P938 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 7 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | STAINLESS |
| Dimension | 2.90 X 7.35 X 10.35 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | STAINLESS |
| Finish Type | Stainless Steel |
| Frame | Alloy Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Finish | Black Anodized |
| Frame Material | ALLOY |
| Front Sight | Night Sight |
| Grip Material | Alloy Frame Walnut Grips Alloy Frame |
| Grip Type | Walnut Grips |
| Height | 2.9000 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 10.3500 |
| Magazine Included | 1 x 7 Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Sig Sauer |
| Make/Model | Sig Sauer|P938 |
| Material | Alloy |
| Model | P938 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 2 One 6 rd. & One 7 rd. |
| Overall Length | 5.9" |
| Package Height | 2.4 |
| Package Length | 10.1 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Manual |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.3 |
| Sights | Siglite Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Size | Sub-Compact |
| Slide Description | Serrated |
| Slide Material | Stainless Steel |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 16 oz. |
| Weight (oz) | 16 |
| Width | 7.3500 |
Sale!
SIG P938 9MM 3″ SAO XRAY-3 – 6/7RD TWO-TONE/WALNUT
Original price was: $829.99.$749.99Current price is: $749.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.