| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 2.80 X 7.35 X 10.20 | |
| HEIGHT | 2.8000 | |
| WIDTH | 7.3500 | |
| LENGTH | 10.2000 | |
| CALIBER | 9MM LUGER | |
| TYPE ACTION FUNCTION | SEMI-AUTO | |
| GRIP MATERIAL | POLYMER | |
| FINISH | STAINLESS | |
| FRAME MATERIAL | POLYMER | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 3.1000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 10.0000 | |
| NUMBER OF MAGAZINES INCLUDED | 2.0000 | |
| AMBIDEXTROUS SAFETY | N | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TYPE OF SIGHTS | NIGHT SIGHTS | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| SLIDE COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN OUNCES | 17.5000 | |
| OTHER FEATURES: | 2-10 ROUND MAGAZINES | |
| OPTICS READY | ||
| MANUAL SAFETY | ||
SIG P365X MIC COMP 9MM 3.1″ OR
Original price was: $699.99.$629.99Current price is: $629.99.
Availability: In stock
| UPC | 798681663880 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 365X-9-BXR3P-MS-10 |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | XSeries 365 Grip Module |
| Additional Feature 2 | XSeries Flat Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | SIG SAUER |
| ATF Model | P365 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.1" |
| Barrel Length Range | 3" to 3.99" |
| Barrel Material | Carbon Steel |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 + 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 2.80 X 7.35 X 10.20 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Nitron |
| Finish Style | Black Nitron |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w/Sig Rail |
| Frame Finish | Black |
| Frame Material | POLYMER |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grip Material | Polymer Frame XSeries 365 Grip Module Polymer Frame |
| Grip Type | XSeries 365 Grip Module |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes | 2 Magazines |
| Length | 10.5 |
| Material | Polymer |
| Model | P365X |
| Number of Magazines | 2 10 rd. Steel Magazines |
| Other Features | MANUAL SAFETY |
| Overall Length | 6" |
| Package Height | 2.7 |
| Package Length | 10.4 |
| Package Width | 7.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Manual |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 2.4 |
| Sights | Std. X-RAY 3 Day/Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Similar Items | HG9MM |
| Size | Sub-Compact |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| Slide Material | Stainless Steel |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Trigger | XSeries Flat |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 18 oz. |
| Weight (oz) | 17.5000 |
| Width | 7.5 |






Reviews
There are no reviews yet.