| UPC | 798681704965 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | 365XL-9-ROSE-MS-CA |
| Accessories | 2 Magazines |
| Action | Striker Fired |
| Additional Feature 1 | Rose Stylized Slide |
| Additional Feature 2 | Matte Rose Gold Controls |
| Additional Feature 3 | Includes Pistol Safe |
| Adjustable Objective | False |
| Ambidextrous Safety | No |
| ATF Manufacturer | SIG SAUER |
| ATF Model | P365 |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 3.1" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| canDropship | True |
| Capacity | 10 + 1 |
| Cartridge | 9mm |
| Color | Black |
| Description | California Compliant |
| Dimension | 3.25 X 11.75 X 15.75 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Nitron |
| Finish Type | Black |
| Frame | Polymer Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Finish | Black Nitron w/Rose Accents |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Front Sight | Night Sight |
| Grip Material | Polymer Frame Black Polymer Grip Polymer Frame |
| Grip Type | Black Polymer Grip |
| Height | 3.2500 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 15.7500 |
| Magazine Included | 2 x 10-Round |
| Magazine Type | Removable |
| Make | Sig Sauer |
| Make/Model | Sig Sauer|P365XL |
| Material | Polymer |
| Model | P365 XL |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Number of Magazines | 2 10 rd. Steel Magazines |
| Optic Footprint | SHIELD/RMSc |
| Other Features | ROSE GOLD CONTROLS |
| Overall Length | 6.6" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 16.0 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rear Sight | Fixed |
| Safety | Ambidextrous |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 5.95 |
| Sights | Std. X-RAY 3 Day/Night Sights |
| Sights Type | Night Sights |
| Size | Sub-Compact |
| Slide Description | Integrated Compensator/Optic Ready/Serrated |
| Slide Material | Stainless Steel |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Stock Material | Polymer |
| Subcategory | Pistols – Polymer Frame |
| Weight | 20.7 oz |
| Weight (oz) | 20.7000 |
| Width | 11.7500 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=SI365XL9ROSEMCA |
Sale!
SIG P365 XL 9MM 3.1″ XRAY-3 OR (2)10RD ROSE KIT/BLACK CA COMP
Original price was: $1,149.99.$1,049.99Current price is: $1,049.99.
Availability: In stock






Reviews
There are no reviews yet.