| UPC | 811452024496 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0011300097-BLK |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | 15" SP3Rv3 MLOK Handguard |
| Additional Feature 2 | Seekins Low Pro Adj. Gas Block |
| Additional Feature 3 | Single Stage Timney Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | SEEKINS PRECISION |
| ATF Model | SP223 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 18" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 30 + 1 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Armorer Black |
| Finish Type | Black |
| Grip Material | Tactical Stock Seekins 10X-Ray |
| Grip Type | Seekins 10X-Ray |
| Hand | Ambidextrous |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | Aluminum |
| Number of Magazines | 1 30 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Length | 51.8 |
| Package Width | 11.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | Lever Action |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 15.3 |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Finish Group | Black |
| Trigger | Single Stage |
| Weight | 15.3 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |
Sale!
SEEKINS PRECISION DMR 5.56MM BLACK 18″
Original price was: $1,795.00.$1,749.00Current price is: $1,749.00.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.