Scopes are only as good as the rings they are mounted in. Seekins Precision Scope Rings are the best available through superior design, precision machining and obsessive attention to detail. Built to the 1913 Picatinny Specification from 7075-T6 aluminum. Ring heights are; .92″ Low, 1.0″ High, 1.26″ Extra High, and 1.45″ AR high.
Sale!
SEEKINS 34MM TUBE .92″ LOW 4CAP
Original price was: $159.00.$149.00Current price is: $149.00.
Availability: In stock
| UPC | 811452025103 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0010630002 |
| Finish | Anodized |
| Height | 1.931" |
| Tube Diameter | 34mm |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Product Type | Ring |
| Subcategory | Rings |
| Size | 34mm |
| Model | .92" Low |
| Description | 4 Cap Screw |
| Color | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Shipping Weight | 0.4 |
| Scope Cover Included | No |
| Additional Feature 3 | 7075-T6 Aluminum |
| Finish Type | Black |
| Drilled and Tapped | No |
| Adjustable Objective | No |
| Additional Feature 2 | 1913 Picatinny Compatible |
| Additional Feature 1 | 34MM Low Rings |







Reviews
There are no reviews yet.