Scopes are only as good as the rings they are mounted in. Seekins Precision Scope Rings are the best available through superior design, precision machining and obsessive attention to detail. Built to the 1913 Picatinny Specification from 7075-T6 aluminum. Ring heights are; .92″ Low, 1.0″ High, 1.26″ Extra High, and 1.45″ AR high.
Sale!
SEEKINS 34MM TUBE 1.26″ X HIGH 4CAP
Original price was: $159.00.$149.00Current price is: $149.00.
Availability: In stock
| UPC | 811452025141 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0010630010 |
| Tube Diameter | 34mm |
| Height | 2.274" |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Color | Black |
| Product Type | Ring |
| Subcategory | Rings |
| Size | 34mm |
| Model | 1.26" Extra High |
| Description | 4 Cap Screw |
| Additional Feature 1 | 34MM Xtra High Rings |
| Additional Feature 2 | 1913 Picatinny Compatible |
| Scope Cover Included | No |
| Additional Feature 3 | 7075-T6 Aluminum |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish | Anodized Matte Black |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Shipping Weight | 0.45 |






Reviews
There are no reviews yet.