Scopes are only as good as the rings they are mounted in. Seekins Precision Scope Rings are the best available through superior design, precision machining and obsessive attention to detail. Built to the 1913 Picatinny Specification from 7075-T6 aluminum. Ring heights are; .82″ Low, .87″ Medium, .92″ Medium high, .97″ High, 1.26″ High, and 1.40″ AR high.
Sale!
SEEKINS 30MM TUBE .82″ LOW 4CAP
Original price was: $149.00.$140.00Current price is: $140.00.
Out of stock
| UPC | 811452025011 |
|---|---|
| Manufacturer | Seekins Precision |
| Manufacturer Part Number | 0010620002 |
| Height | 1.717" |
| Mount Type | Picatinny Rail |
| Tube Diameter | 30MM |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Finish | Anodized |
| Product Type | Ring |
| Subcategory | Rings |
| Size | 30mm |
| Model | .82" Low |
| Description | 4 Cap Screw |
| Color | Black |
| Additional Feature 2 | 1913 Picatinny Compatible |
| Additional Feature 1 | 30MM Low Rings |
| Additional Feature 3 | 7075-T6 Aluminum |
| Shipping Weight | 0.35000000000000003 |
| Adjustable Objective | No |
| Drilled and Tapped | No |
| Finish Type | Black |
| Illuminated Reticle | No |
| Scope Cover Included | No |







Reviews
There are no reviews yet.