| UPC | 736676902828 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 90282 |
| Dimension | 1.05 X 3.00 X 5.55 |
| Finish | STAINLESS |
| Height | MEDIUM |
| Length | 5.5500 |
| Material | STEEL |
| Tube Size | 1" |
| Product Type | RUGER STYLE |
| Width | 3 |
| Size | Accepts up to 42mm |
| Tube Diameter | 1" |
| Subcategory | Rings |
| Model | Standard |
| Description | Sold Individually |
| Color | Silver |
| Shipping Weight | 0.15 |
| Scope Cover Included | No |
| Adjustable Objective | No |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | No |
| Package Width | 5.0 |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 7.0 |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Style | Ruger-Style Rings |
Sale!
RUGER 1″ MED(4) STS (4K) SOLD INDIVIDUALLY
Original price was: $48.99.$29.99Current price is: $29.99.
Availability: In stock







Reviews
There are no reviews yet.