Low Scope Ring with a Blued Finish. Designed to fit a scope with a one-inch scope tube diameter and a 32 MM objective diameter. Sold individually.
Sale!
RUGER 1″ LOW(3) BL (3B) SOLD INDIVIDUALLY
Original price was: $48.99.$29.99Current price is: $29.99.
Availability: In stock
| UPC | 736676902699 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 90269 |
| Color | Blue |
| Description | Sold Individually |
| Dimension | 1.10 X 6.50 X 10.85 |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | Blue |
| Firearm Type | RINGS AND BASES |
| Fit | 10/17 Magnum |
| Height | LOW |
| Length | 10.8500 |
| Material | STEEL |
| Model | Standard |
| Objective | 32mm |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | Low |
| Series | Scope Ring |
| Shipping Weight | 0.15 |
| Similar Items | RNGRUG |
| Size | 1" Low |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Units per Box | 1 |
| Weight | .2 |
| Width | 6.5000 |
| Adjustable Objective | No |
| Country of Origin | US |
| Drilled and Tapped | No |
| Illuminated Reticle | No |
| Package Height | 6.0 |
| Package Length | 7.0 |
| Package Width | 5.0 |
| Scope Cover Included | No |






Reviews
There are no reviews yet.