High Scope Ring with a Hawkeye Matte Stainless Finish. Designed to fit a scope with a one-inch scope tube diameter and a 52 MM objective diameter. Sold individually.
Sale!
RUGER 1″ HIGH(5) GST (5KTG) SOLD INDIVIDUALLY
Original price was: $48.99.$29.99Current price is: $29.99.
Availability: Only 2 left in stock
| UPC | 736676902958 |
|---|---|
| Manufacturer | Ruger / Sturm, Ruger & Co. |
| Manufacturer Part Number | 90295 |
| Color | Silver |
| Description | Sold Individually |
| Dimension | 1.10 X 3.05 X 5.85 |
| Finish | Matte |
| Finish Color | Gray Sts |
| Firearm Type | RINGS AND BASES |
| Fit | M77 Hawkeye African |
| Height | HIGH |
| Length | 5.8500 |
| Material | STEEL |
| Model | Standard |
| Objective | 52mm |
| Product Type | Ring |
| Ring Height | High |
| Series | Scope Ring |
| Shipping Weight | 0.225 |
| Similar Items | RNGRUG |
| Size | 1" High |
| Subcategory | Rings |
| Tube Diameter | 1" |
| Tube Size | 1" |
| Weight | .2 |
| Width | 3.0500 |
| Scope Tube Diameter | 1'' |
| Style | Ruger-Style Rings |







Reviews
There are no reviews yet.