| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.05 X 7.45 X 45.30 | |
| HEIGHT | 3.0500 | |
| WIDTH | 7.4500 | |
| LENGTH | 45.3000 | |
| GAUGE | 20 | |
| ACTION TYPE | BREAK ACTION | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 4 | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 26.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 41.2500 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | GREEN | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | Y | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
Sale!
ROSSI TUFFY TURKEY 20GA. 3″ 26″ CT-3
Original price was: $333.99.$257.99Current price is: $257.99.
Out of stock
| UPC | 754908275809 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | SSP20TKY |
| Action | Single Shot |
| action_type | Side By Side |
| Additional Feature 1 | Tuffy Stock with Extender |
| Additional Feature 2 | 10 rd. Stock Shell Holders |
| Additional Feature 3 | Aluminum Picatinny Rail |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | CBC/BRAZTECH INTERNATIONAL |
| ATF Model | SS POLY |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Alloy Steel |
| Barrel Finish | Matte Black |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Extra Full and Modified Choke |
| Chokes Included | 2 |
| Color | BLUED |
| Condition | New |
| Country of Origin | BR |
| Dimension | 3.05 X 7.45 X 45.30 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Black |
| Finish Type | Black |
| finish_color | Black |
| Firearm Type | Shotgun |
| Grip Material | Synthetic Stock OD Green Tuffy Stock |
| Grip Type | OD Green Tuffy Stock |
| Hand | Ambidextrous |
| Height | 6.3 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | Yes |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 41 |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Threaded |
| Overall Length | 41" |
| Package Height | 6.5 |
| Package Length | 45.7 |
| Package Width | 2.4 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Polymer Receiver |
| Receiver Description | Polymer Receiver |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Manual Thumb |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Turkey |
| Shipping Weight | 6.0 |
| Sights | Brass Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGB20 |
| Size | Youth |
| Stock Color | GREEN |
| Stock Description | Fixed Thumbhole with Shell Holder |
| Stock Finish | OD Green |
| Stock Finish Group | Green |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIE |
| Swivel Studs | YES |
| Units per Box | 1 |
| Weight | 58.8 oz. |
| Width | 1.6 |
| Model | Tuffy |
| Subcategory | Sporting Shotguns |




Reviews
There are no reviews yet.