| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | .357MAG/.38SPL | |
| FRAME DESIGNATION | MEDIUM | |
| BARREL FINISH | COLORED | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | FIXED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 6.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 0.0000 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | BLACK | |
| CYLINDER CAPACITY | 6.0000 | |
Sale!
ROSSI RM66 357MAG 6″ – BLACK 6-SHOT RUBBER
Original price was: $713.99.$489.99Current price is: $489.99.
Availability: In stock
| UPC | 725327939917 |
|---|---|
| Manufacturer | Rossi |
| Manufacturer Part Number | 2-RM661 |
| Frame Designation | MEDIUM |
| Width | 6.0500 |
| Weight (oz) | 0 |
| Trigger Type | STANDARD |
| Sights Type | FIXED |
| Length | 12.3000 |
| Height | 2.1000 |
| Hammer Type | STANDARD |
| Grip Material | RUBBER |
| Frame Color | BLACK |
| Drilled and Tapped | No |
| Dimension | 2.10 X 6.05 X 12.30 |
| Capacity | 6 |
| Caliber/Gauge | 357 MAGNUM/38 SPECIAL |
| Barrel Length | 6 |
| Barrel Finish | COLORED |
| Action | Double / Single Action |
| Barrel Length Range | 6" to 6.99" |
| Cylinder Finish | Black |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
| Frame Size | Medium |
| Hammer Style | Exposed |
| Overall Length | 11.14" |
| Sights | Removable Serrated Blade Front/Adj Rear |
| Weight | 34.40 oz |
| Weight Range | 2 lbs to 2.99 lbs |
| Color | Black |
| Material | STEEL |
| Model | RM66 |
| Size | Small Frame |
| Subcategory | Revolvers |
| Adjustable Objective | No |
| ATF Manufacturer | Taurus Armas/Braztech Int'l LC |
| ATF Model | RM66 |
| Product Type | Revolver |
| ATF Type | Revolver |
| Illuminated Reticle | No |
| Finish | Gas Nitride |
| Finish Type | Black |
| Frame | Steel Frame |
| Grip Type | Synthetic |
| Package Height | 1.8 |
| Package Length | 12.3 |
| Package Width | 6.0 |
| Scope Cover Included | No |
| Shipping Weight | 2.75 |
| Make | Rossi |
| Make/Model | Rossi|RM66 |
| Muzzle | Non-Threaded |
| Rear Sight | Adjustable |
| Stock Material | Rubber |
| Front Sight | Blade |
| Cartridge | .357 Magnum |







Reviews
There are no reviews yet.