| UPC | 4806015518150 |
|---|---|
| Manufacturer | Armscor/Rock Island Armory |
| Manufacturer Part Number | 51815 |
| Accessories | 1 Mag |
| Action | Single Action |
| Additional Feature 1 | GI Hammer, Beavertail, Sights |
| Additional Feature 2 | CALIFORNIA Compliant Model |
| Additional Feature 3 | Beveled Magazine Well |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | ACP / APINTL |
| ATF Model | M1911 A1-FS |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 5" |
| Barrel Length Range | 5" to 5.99" |
| Caliber/Gauge | .38 SUPER AUTO |
| canDropship | True |
| Capacity | 9 + 1 |
| Color | Black |
| Dimension | 3.25 X 8.20 X 10.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Parkerized |
| Finish Color | Parkerized |
| Finish Style | Black Parkerized |
| Finish Type | Applied Finish |
| Firearm Type | Pistol |
| Frame | Steel Frame |
| Frame Color | BLACK |
| Frame Description | Black Parkerized Steel with Beavertail |
| Frame Finish | Black Parkerized |
| Frame Material | Steel |
| Grip Material | Steel Frame Wood Steel Frame |
| Grip Type | Wood |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 10.5 |
| Material | STEEL |
| Max Capacity | 10 |
| Model | GI Series |
| Number of Magazines | 1 9 rd. |
| Overall Length | 8.56" |
| Package Height | 2.6 |
| Package Length | 12.4 |
| Package Width | 10.1 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Safety | Beavertail |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Standard FS *CA Compliant |
| Shipping Weight | 4.2 |
| Sights | Fixed |
| Sights Type | FIXED |
| Similar Items | HG38SUP |
| Slide Description | Serrated |
| Subcategory | Pistols – Metal Frame |
| Weight | 2.56 lbs. |
| Weight (oz) | 40.9600 |
| Weight Range | 32 oz to 47.99 oz |
| Width | 8.5 |
| Ambidextrous Safety | No |
| Other Features | PISTOL CASE, |
Sale!
ROCK ISLAND ARMORY M1911-A1 GI 38 SUPER 5″ PK/WD
Original price was: $549.00.$341.99Current price is: $341.99.
Out of stock






Reviews
There are no reviews yet.