| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 2.85 X 8.50 X 11.55 | |
| Height | 2.8500 | |
| Width | 8.5000 | |
| Length | 11.5500 | |
| CALIBER | .22 WINCHESTER MAGNUM | |
| FRAME DESIGNATION | MEDIUM | |
| BARREL FINISH | BLUED | |
| GRIPS MATERIAL | RUBBER | |
| SIGHT TYPE | ADJUSTABLE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 4.0000 | |
| WEIGHT IN OUNCES | 38.7200 | |
| DRILLED AND TAPPED | N | |
| TRIGGER TYPE | STANDARD | |
| HAMMER TYPE | STANDARD | |
| FRAME COLOR | BLUED | |
| CYLINDER CAPACITY | 8.0000 | |
| OTHER FEATURES: | MADE IN THE CZECH REPUBLIC | |
| PHOTO MAY NOT REPRESENT ACTUAL | ||
| PRODUCT. | ||
| ARMSCOR PISTOLS ARE SUBJECT | ||
| TO VARIOUS RUNNING CHANGES | ||
| SUCH AS GRIPS/MARKINGS/ETC. | ||
| NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA | ||
Sale!
ROCK ISLAND ALPHA REVLVR AL22M
Original price was: $699.00.$557.99Current price is: $557.99.
Out of stock
| UPC | 812285026831 |
|---|---|
| Manufacturer | Armscor/Rock Island Armory |
| Manufacturer Part Number | AL22MB |
| Action | Double / Single Action |
| Additional Feature 1 | Full Shroud Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Alfa-Proj/ Apintl |
| ATF Model | AL 22M.0 |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Length | 4" |
| Caliber/Gauge | .22 Magnum |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Gloss Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Black Rubber Grip |
| Grip Type | Black Rubber Grip |
| Illuminated Reticle | False |
| Overall Length | 9.57" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 10.0 |
| Package Width | 8.0 |
| Product Type | Revolver |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights | FS: Ramp RS: Adjustable |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Weight | 2.42 lbs. |
| Barrel Finish | BLUED |
| Barrel Length Range | 4" to 4.99" |
| Color | Blue |
| Cylinder Finish | Blued |
| Dimension | 2.85 X 8.50 X 11.55 |
| Frame Color | BLUED |
| Frame Description | Blued Steel |
| Frame Designation | MEDIUM |
| Frame Size | Medium |
| Hammer Style | Exposed |
| Hammer Type | STANDARD |
| Height | 2.8500 |
| Includes | Case |
| Length | 11.5500 |
| Material | STEEL |
| Model | AL22 |
| Other Features | MADE IN THE CZECH REPUBLIC |
| Size | Medium Frame |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| Subcategory | Revolvers |
| Trigger Type | STANDARD |
| Weight (oz) | 38.7200 |
| Weight Range | 3 lbs to 3.99 lbs |
| Width | 8.50 |






Reviews
There are no reviews yet.