The 3 Tactix PRD (pistol red dot) and MPRD (micro pistol red dot) red dots, focus on performance and reliability for everyday use. The integrated hood shields the dot glass from abrasion, impacts, and sunlight ensuring your dot remains visible no matter the obstacles. With three red illuminated reticle options to choose from you can adjust the dot to your personal preference. Enjoy 50″000 hours of battery life, and the simplicity of a side-loading battery tray that doesn’t require unmounting your optic to keep it powered.
Sale!
RITON 3 TACTIX PRD 3
Original price was: $329.99.$299.00Current price is: $299.00.
Availability: In stock
| UPC | 850041390734 |
|---|---|
| Manufacturer | Riton |
| Manufacturer Part Number | 3TPRD324 |
| Additional Feature 1 | Side Load Battery Tray |
| Additional Feature 2 | RMR Footprint |
| Additional Feature 3 | Shake Awake Feature |
| Adjustable | 1 MOA |
| Adjustable Objective | False |
| Adjustment Size | 45 MOA |
| Battery Size | CR1632 |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Description | Closed Red Dot |
| Drilled and Tapped | False |
| Eye Relief | Unlimited |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Black |
| Fit | Trijicon RMR |
| Illuminated Reticle | True |
| Length | 1.81" |
| Magnification | 1x |
| MOA | 2 MOA |
| Model | 3 SERIES TACTIX |
| Objective | 24mm |
| Overall Length | 1.8" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 4.7 |
| Package Width | 3.5 |
| Power | 1X |
| Product Type | Red Dot |
| Reticle | Red Dot |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.4 |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Weight | 0.4 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=RO3TPRD324 |







Reviews
There are no reviews yet.