| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| COLOR/FINISH | BLACK MATTE | |
| LENGTH IN INCHES | 1.73 | |
| RETICLE TYPE | 2 MOA DOT (ILLUMINATED) | |
| WEIGHT IN OUNCES | 1.3200 | |
| DOT SIZE IN MOA | 2.0000 | |
| OTHER FEATURES: | 8 BRIGHTNESS LEVELS | |
Sale!
RITON 1 TACTIX RED DOT 2 MOA
Original price was: $249.99.$199.00Current price is: $199.00.
Out of stock
| UPC | 850041390574 |
|---|---|
| Manufacturer | Riton |
| Manufacturer Part Number | RO1TEED23 |
| Additional Feature 1 | Cantilever Mount |
| Additional Feature 2 | Flip Up Lens Cover|Lens Cloth |
| Additional Feature 3 | Uses CR2032 Battery |
| Adjustable | 1 MOA |
| Adjustable Objective | False |
| canDropship | True |
| Color | Black |
| Description | Closed Red Dot |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Type | Black |
| Fit | ACRO Footprint |
| Illuminated Reticle | False |
| MOA | 2 MOA |
| Model | Tactix |
| Objective | 22mm |
| Overall Length | 3.76" |
| Package Height | 2.5 |
| Package Length | 4.9 |
| Package Width | 3.8 |
| Power | 1X |
| Product Type | Red Dot |
| Reticle | Red Dot |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 0.38 |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Weight | 0.38 |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Dot Size | 2 |
| Eye Relief | Unlimited |
| Length | 1.73" |
| Length (in) | 1.73 |
| Magnification | 1x |
| Optic Coating | Fully Multi-Coated |
| Other Features | 8 BRIGHTNESS LEVELS |
| Weight (oz) | 1.3200 |
| Windage Elevation | Adjustable |







Reviews
There are no reviews yet.