| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | SEMI-AUTO | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 7.2 | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 26.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 47.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | CAMOFLAGE | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BRONZE | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
Sale!
REMINGTON V3 FIELD PRO 12GA 3″
Original price was: $1,480.00.$1,176.99Current price is: $1,176.99.
Out of stock
| UPC | 810070689506 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R83464 |
| Action | Semi-Auto |
| Additional Feature 1 | Vent-Rib Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON ARMS |
| ATF Model | V3 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Length | 26" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Rem-Choke |
| Color | Bronze |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Burnt Bronze Cerakote |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Synthetic Stock Kryptek WF |
| Grip Type | Kryptek WF |
| Illuminated Reticle | False |
| Model | V3 |
| Overall Length | 49" |
| Package Height | 3.9 |
| Package Length | 35.3 |
| Package Width | 9.3 |
| Product Type | Shotgun |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.9 |
| Sights | Bead Sight |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Weight | 7 lbs. 5 oz. |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Checkering | Yes |
| Chokes Included | Extended Black IC, M, F |
| Dimension | 4.10 X 9.45 X 35.35 |
| Hand | Right Hand |
| Height | 4.1000 |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length | 35.3500 |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Stock Color | CAMOFLAGE |
| Stock Finish Group | Natural Camouflage |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 9.4500 |






Reviews
There are no reviews yet.