REMINGTON 870 TAC HDWD 12/18.5 CYL BS EXT2
Sale!
REMINGTON 870 TACTICAL HARDWOOD 12/18.5 CYL BS EXT2
Original price was: $610.00.$491.99Current price is: $491.99.
Out of stock
| UPC | 810070683900 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R81197 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Extended Magazine Tube |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Home Defense |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 18.5" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Cylinder |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 6 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Fixed Cylinder Choke |
| Chokes Included | C |
| Color | Blue |
| Dimension | 3.15 X 7.10 X 47.30 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 2 1/2" @ Comb & 1 1/2" @ Heel |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Stained Hardwood |
| Grip Type | Stained Hardwood |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 47.5 |
| Length of Pull | 14" |
| Material | STEEL |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 Tactical |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 38.5" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Home Defense |
| Shipping Weight | 10.7 |
| Sights | Single Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP12 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | Satin Hardwood |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 10.7 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7 |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |






Reviews
There are no reviews yet.