| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.15 X 7.05 X 47.25 | |
| HEIGHT | 3.1500 | |
| WIDTH | 7.0500 | |
| LENGTH | 47.2500 | |
| GAUGE | 20 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | N/A | |
| METAL FINISH | MATTE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 18.7500 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 0.0000 | |
| CHECKERING | Y | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | Y | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | Y | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | Y | |
| INCL IMP CYL TUBE | Y | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| YOUTH SHOTGUN | Y | |
| OTHER FEATURES: | WALNUT STOCK WITH LASER CUT | |
| CHECKERING, | ||
| GLASS BEAD BLAST FINISH, | ||
| DRILLED AND TAPPED RECEIVER | ||
| WITH TRENCH CUT | ||
| SLING SWIVEL STUDS, | ||
| IMPROVED ACTION BARS, | ||
| UPGRADED FRONT BEAD, | ||
| JR COMPACT MODEL | ||
Sale!
REMINGTON 870 FIELD JR COMPACT
Original price was: $640.00.$515.99Current price is: $515.99.
Out of stock
| UPC | 810070688776 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R68877 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Vent-Rib Barrel |
| Additional Feature 2 | Twin Action Bars |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 870 |
| ATF Type | Shotgun |
| Barrel Description | Vent Rib |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 18.75" |
| Barrel Length Range | 18" to 18.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | 20 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | Yes |
| Choke Type | Rem Choke (Mod) |
| Chokes Included | F,M,IC |
| Color | Black |
| Dimension | 3.15 X 7.05 X 47.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Drop | 1 1/2" @ Comb & 2 1/2" @ Heel |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | GLB |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Satin Hardwood |
| Grip Type | Satin Hardwood |
| Illuminated Reticle | False |
| Interior Choke Tubes | Yes |
| Length of Pull | 14" |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 870 Fieldmaster |
| Montecarlo | No |
| Overall Length | 37.25" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 47.3 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Shotgun |
| Receiver | Milled |
| Receiver Description | Milled |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Crossbolt |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Fieldmaster Jr. Compact |
| Shipping Weight | 7.7 |
| Sights | Single Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish | Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Sporting Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 5.75 lbs. |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Height | 3.1500 |
| Includes Full Tube | Yes |
| Includes IMP CYL Tube | Yes |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | Yes |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Length | 47.2500 |
| Other Features | WALNUT STOCK WITH LASER CUT |
| Width | 7.0500 |
| Youth Shotgun | Yes |






Reviews
There are no reviews yet.