| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.90 X 9.15 X 48.15 | |
| HEIGHT | 3.9000 | |
| WIDTH | 9.1500 | |
| LENGTH | 48.1500 | |
| CALIBER | .308 WINCHESTER | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 36.1300 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | FLAT DARK EARTH | |
| WEIGHT IN POUNDS | 8.5 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 783 SYNTHETIC .308
Original price was: $650.00.$523.99Current price is: $523.99.
Out of stock
| UPC | 810070684228 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85765 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | CrossFire Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | Dual Pillar Bedded Stock |
| Additional Feature 3 | Detachable Steel Box Magazine |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 783 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 16.5" |
| Barrel Type | 1:10 |
| Caliber/Gauge | .308 / 7.62 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Color | Flat Dark Earth |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Flat Dark Earth |
| Grip Type | Flat Dark Earth |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.9 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48.3 |
| Model | 783 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Overall Length | 36.1" |
| Package Height | 3.9 |
| Package Length | 48.3 |
| Package Width | 9.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.1 |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 10.1 |
| Width | 9.1 |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Checkering | No |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.90 X 9.15 X 48.15 |
| Finish Style | Blued/Black |
| Hinged Floorplate | No |
| Material | STEEL |
| Muzzle | Threaded |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Sights | No |
| Stock Color | FLAT DARK EARTH |
| Stock Description | Fixed Synthetic |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable |
| Weight (lbs) | 8.5 |
| Weight Range | 8 lbs to 8.99 lbs |






Reviews
There are no reviews yet.