| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.75 X 9.15 X 48.20 | |
| HEIGHT | 3.7500 | |
| WIDTH | 9.1500 | |
| LENGTH | 48.2000 | |
| CALIBER | .300 WINCHESTER MAGNUM | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:10″ | |
| METAL FINISH | COLORED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 44.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 3.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | 8.62 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 783 SYNTHETIC 300WM
Original price was: $580.00.$467.99Current price is: $467.99.
Out of stock
| UPC | 810070684372 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85839 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | CrossFire Adjustable Trigger |
| Additional Feature 2 | Carbon Steel Barrel |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 783 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | .300 WINCHESTER MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 |
| Color | Black |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Matte Black |
| Grip Type | Matte Black |
| Height | 4 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 48 |
| Model | 783 |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Overall Length | 44.5" |
| Package Height | 3.9 |
| Package Length | 48.4 |
| Package Width | 9.2 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.1 |
| Stock Type | Synthetic |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 7.5 lbs |
| Width | 9.5 |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Checkering | No |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.75 X 9.15 X 48.20 |
| Finish Style | Blued/Black |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | No |
| Material | STEEL |
| Recoil Pad | Yes |
| Sights | No |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed Synthetic |
| Stock Finish Group | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | CrossFire |
| Weight (lbs) | 8.62 |








Reviews
There are no reviews yet.