| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.20 X 7.10 X 47.40 | |
| HEIGHT | 3.2000 | |
| WIDTH | 7.1000 | |
| LENGTH | 47.4000 | |
| CALIBER | .223 REMINGTON | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 16.5000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 36.1300 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | GREEN | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.5 | |
| METAL COLOR | BLACK | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 700SPS TACTICAL 223
Original price was: $1,040.00.$830.99Current price is: $830.99.
Out of stock
| UPC | 810070682125 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R85549 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Carbon Steel Barrel |
| Additional Feature 2 | Hogue Pillar-Bedded Stock |
| Additional Feature 3 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Target Shooting |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 16.5" |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Checkering | Yes |
| Color | Black |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.20 X 7.10 X 47.40 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Color | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 700 |
| Muzzle | Threaded |
| NFA Thread Pattern | 1/2×28 |
| Overall Length | 36.25" |
| Package Height | 3.0 |
| Package Length | 47.4 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1 in 9 |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | SPS Tactical |
| Shipping Weight | 9.55 |
| Sights | No Sights |
| Similar Items | RI223 |
| Size | Full Size |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | GREEN |
| Stock Description | Fixed Hogue Pillar-Bedded Overmolded |
| Stock Finish | Ghillie Green |
| Stock Finish Group | Green |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | Hogue |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 7.25 lbs. |
| Weight (lbs) | 7.5 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Height | 3.2000 |
| Length | 47.4000 |
| Width | 7.1000 |







Reviews
There are no reviews yet.