| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| CALIBER | 6.5 CREEDMOOR | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:8″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 24.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 44.5000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.5 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 700CDL 6.5CM
Original price was: $1,290.00.$1,026.99Current price is: $1,026.99.
Out of stock
| UPC | 810070689605 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R27008 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Sling Swivel Studs |
| Additional Feature 2 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Satin Blued |
| Barrel Length | 24" |
| Barrel Length Range | 24" to 24.99" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Checkering | Yes |
| Color | BLUED |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.40 X 7.20 X 47.20 |
| Drilled and Tapped | True |
| Drop | 1 3/8" @ Comb & 1 1/8" @ Heel |
| Finish | Satin Blue |
| Finish Color | Satin |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Satin Finish American Walnut |
| Grip Type | Satin Finish American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length of Pull | 13.50" |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 700 |
| Overall Length | 44.5" |
| Package Height | 3.1 |
| Package Length | 47.4 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Scope Cover Included | False |
| Series | CDL |
| Shipping Weight | 8.9 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Similar Items | RI65CRD |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Finish | Satin American Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Hardwood |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight | 7.375 lbs. |
| Weight (lbs) | 7.5 |
| Weight Range | 4 lbs to 4.99 lbs |
| Height | 3.4000 |
| Length | 47.2000 |
| Width | 7.2000 |






Reviews
There are no reviews yet.