| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.30 X 7.05 X 48.90 | |
| Height | 3.3000 | |
| Width | 7.0500 | |
| Length | 48.9000 | |
| CALIBER | .300 WINCHESTER MAGNUM | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | nan | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 26.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 0.0000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 0.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | nan | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 700CDL .300 WIN MAG
Original price was: $1,300.00.$1,034.99Current price is: $1,034.99.
Out of stock
| UPC | 810070680763 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R27049 |
| Accessories | Supercell Recoil Pad |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Sling Swivel Studs |
| Additional Feature 2 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Satin Blued |
| Barrel Length | 26" |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | .300 WINCHESTER MAGNUM |
| canDropship | True |
| Capacity | 3 |
| Checkering | Yes |
| Color | Blue |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.30 X 7.05 X 48.90 |
| Drilled and Tapped | True |
| Drop | 1 3/8" @ Comb & 1 1/8" @ Heel |
| Finish | Satin Blue |
| Finish Color | Satin |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Satin Finish American Walnut |
| Grip Type | Satin Finish American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length of Pull | 13.50" |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 700 |
| Overall Length | 46.5" |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-10 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Scope Cover Included | False |
| Series | CDL |
| Shipping Weight | 9.45 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Similar Items | RI300 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Finish | Satin American Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight | 7.625 lbs. |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Finish Style | Blued/Black |
| Height | 3.3000 |
| Length | 48.9000 |
| Width | 7.0500 |





Reviews
There are no reviews yet.