| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.20 X 7.05 X 47.25 | |
| Height | 3.2000 | |
| Width | 7.0500 | |
| Length | 47.2500 | |
| CALIBER | .243 WINCHESTER | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:9.1″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 22.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 41.6000 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 4.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | N | |
| HINGED FLOORPLATE | Y | |
| SIGHTS | Y | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| WEIGHT IN POUNDS | 7.25 | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
Sale!
REMINGTON 700BDL .243 WIN
Original price was: $1,290.00.$1,026.99Current price is: $1,026.99.
Out of stock
| UPC | 810070680640 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R25787 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Sling Swivel Studs |
| Additional Feature 2 | MONTE CARLO STOCK |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Field |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Finish | Polished Blued |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Barrel Material | Steel |
| Caliber/Gauge | .243 WINCHESTER |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Checkering | Yes |
| Color | Blue |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.20 X 7.05 X 47.25 |
| Drilled and Tapped | True |
| Drop | 1 5/8" @ Comb & 1" @ Heel |
| Finish | Polished Blue |
| Finish Color | Polished |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Wood Stock Gloss Finish American Walnut |
| Grip Type | Gloss Finish American Walnut |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.5 |
| Length of Pull | 13.37" |
| Material | Carbon Steel |
| Model | 700 |
| Overall Length | 41.6" |
| Package Height | 3.2 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-9 – 1/8 |
| Recoil Pad | Yes |
| Scope Cover Included | False |
| Series | BDL |
| Shipping Weight | 9.05 |
| Sights | Hooded Ramp FS w/ Adj. RS |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| Similar Items | RI243 |
| Size | Full Size |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed Monte Carlo |
| Stock Finish | Gloss American Walnut |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | Wood |
| Stock Type | Walnut |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight | 7 lbs. 4 oz. |
| Weight (lbs) | 7.25 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 7 |
| Finish Style | Blued/Black |







Reviews
There are no reviews yet.