| UPC | 810070682071 |
|---|---|
| Manufacturer | Remington |
| Manufacturer Part Number | R84204 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | Carbon Steel Barrel |
| Additional Feature 2 | Hogue Pillar-Bedded Stock |
| Additional Feature 3 | X-Mark Pro Adjustable Trigger |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | REMINGTON |
| ATF Model | 700 |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Length | 22" |
| Barrel Type | Threaded |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 |
| Color | Black |
| Description | 5/8X24 |
| Drilled and Tapped | True |
| Finish | Matte Blued |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Ghillie Green |
| Grip Type | Ghillie Green |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.5 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 47.5 |
| Model | 700 |
| NFA Thread Pattern | 5/8×24 |
| Overall Length | 41.75" |
| Package Height | 3.5 |
| Package Length | 47.5 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8 |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 10.55 |
| Sights | No Sights |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Type | Hogue |
| Subcategory | Hunting Rifles |
| Weight | 10.55 |
| Width | 7 |
| Barrel Description | Heavy |
| Barrel Length Range | 22" to 22.99" |
| Checkering | No |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.35 X 7.30 X 47.00 |
| Finish Style | Blued/Black |
| Hinged Floorplate | Yes |
| Material | Carbon Steel |
| Muzzle | Threaded |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Stock Color | GREEN |
| Stock Description | Fixed Hogue Pillar-Bedded Overmolded |
| Stock Finish Group | Green |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable X-Mark Pro |
| Weight (lbs) | 7.5 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
Sale!
REMINGTON 700 TACTICAL 6.5CM 22″ BL/SYN TB
Original price was: $1,040.00.$830.99Current price is: $830.99.
Out of stock








Reviews
There are no reviews yet.