This modern day reproduction by Italian fine gun maker Davide Pedersoli is faithful to the original design but is built using modern metallurgical processes. It is chambered in.45-70 Government and features a color case hardened receiver a 26" octagonal barrel and an oil-finished American black walnut stock.
Sale!
Pedersoli Model 1886 Sporting Rifle .45-70 Gov’t 8rd Magazine 26″ Barrel Walnut and Case Hardened
Original price was: $2,760.00.$2,408.99Current price is: $2,408.99.
Out of stock
| UPC | 8029874028912 |
|---|---|
| Manufacturer | Pedersoli |
| Manufacturer Part Number | S.738-457 |
| Action | Lever Action |
| ATF Type | SPORTING RIFLE |
| Barrel Description | Octagon Steel |
| Barrel Length | 26 |
| Barrel Length Range | 26" to 26.99" |
| Caliber/Gauge | .45-70 GOVERNMENT |
| Capacity | 8 |
| Checkering | Yes |
| Color | BLUED |
| Detachable Magazine | No |
| Dimension | 3.95 X 10.55 X 54.90 |
| Finish Style | Blued/Black |
| Finish Type | CASE COLORED/HARDENED |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.9500 |
| Hinged Floorplate | No |
| Length | 54.9000 |
| Material | STEEL |
| Other Features | OCTAGONAL BARREL |
| Overall Length | 44.8000 |
| Rate of Twist | 1:18" |
| Recoil Pad | No |
| Sights | Yes |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | WALNUT |
| Swivel Studs | NO |
| Weight | 9.8 |
| Weight (lbs) | 9.8 |
| Weight Range | 9 lbs to 9.99 lbs |
| Width | 10.5500 |






Reviews
There are no reviews yet.