| UPC | 6972378120724 |
|---|---|
| Manufacturer | Olight |
| Manufacturer Part Number | ODIN |
| Battery Type | LITHIUM-ION |
| Body Diameter | 1.05" |
| Body Material | AIRCRAFT GRADE ALUMINUM |
| Bulb Type | LED |
| Color | Black |
| Dimension | 2.60 X 3.20 X 7.20 |
| Filter Color | White |
| Head Diameter | 1.14" |
| Height | 2.6000 |
| Integral Laser | No |
| Length | 7.2000 |
| Length (in) | 5.37 |
| Material | Aluminum |
| Max Output Lumens | 2000 |
| Max Runtime (Hours) | 8 |
| Model | Odin |
| Mount Type | UNIVERSAL RAIL MOUNT |
| Other Features | COMPATIBLE WITH PICATINNY |
| Output | 300/760/1,000/2,000 Lumens |
| Overall Length | 5.37" |
| Product Type | Weaponlight |
| Proofs | Waterproof |
| Rechargeable | Yes |
| Subcategory | Mounted Lights |
| Switch Type | Push Button Tail Cap/ Remote Pressure Switch |
| Waterproof | Yes |
| Weight | 7.62 |
| Weight (oz) | 7.62 |
| Width | 3.2000 |
OLIGHT ODIN 2000LUM BLACK
$159.95
Availability: In stock





Reviews
There are no reviews yet.