Founded in Southern California in 1997, NcSTAR’s mission is to consistently provide superior quality optics and sporting accessories at affordable prices. They are dedicated to providing superb customer service, setting the highest standard in the industry, with a warranty that is second to none. NcSTAR provides innovative and cutting edge optics and accessories by following the latest industry trends and listening to their customer’s feedback.
Sale!
NCSTAR RED DOT REFLEX SIGHT WEAVER/PICATINNY BLK
Original price was: $60.99.$48.99Current price is: $48.99.
Availability: In stock
| UPC | 814108011260 |
|---|---|
| Manufacturer | NCSTAR |
| Manufacturer Part Number | D4B |
| Adjustment Size | 1 MOA |
| Battery Size | CR2032 |
| Color | Black |
| Description | Red Dot |
| Dot Size | 3 MOA |
| Eye Relief | Unlimited |
| Field of View | 15.7 m @ 100 m |
| Finish | Black Anodized |
| Length | 3.20" |
| Magnification | 1x |
| MOA | 3 MOA |
| Model | 4 Reticle Reflex |
| Objective | 24mm |
| Optic Coating | Ruby |
| Power | 1X |
| Product Type | Reflex |
| Proofs | Waterproof/Shockproof |
| Reticle | 4 Reticle |
| Shipping Weight | 0.465 |
| Subcategory | Red Dot Sights & Non-Magnified Optics |
| Weight | 4.3oz |
| Windage Elevation | Adjustable |







Reviews
There are no reviews yet.