| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| Dimension | 3.80 X 9.15 X 46.25 | |
| Height | 3.8000 | |
| Width | 9.1500 | |
| Length | 46.2500 | |
| CALIBER | 400 LEGEND | |
| TYPE ACTION | BOLT | |
| RATE OF TWIST | 1:16″ | |
| METAL FINISH | BLUED | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 20.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 40.2500 | |
| MAGAZINE CAPACITY | 5.0000 | |
| DETACHABLE MAGAZINE | Y | |
| HINGED FLOORPLATE | N | |
| SIGHTS | N | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| WEIGHT IN POUNDS | nan | |
| METAL COLOR | BLUE | |
| TYPE OF RIFLE | SPORTING RIFLE | |
| CHECKERING | Y | |
| RECOIL PAD | Y | |
| SWIVEL STUDS | Y | |
| OTHER FEATURES: | THREADED BARREL | |
Sale!
MOSSBERG PATRIOT 400 LEGEND – 20″ THREADED 3-9X40 MATTE SYN
Original price was: $557.20.$425.99Current price is: $425.99.
Out of stock
| UPC | 015813282123 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 28212 |
| Action | Bolt Action |
| Additional Feature 1 | 3-9×40 Scope |
| Additional Feature 2 | LBA Adjustable Trigger |
| Additional Feature 3 | Spiral Fluted Bolt |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | Patriot |
| ATF Type | Rifle |
| Barrel Description | Fluted Threaded |
| Barrel Length | 20" |
| Barrel Length Range | 20" to 20.99" |
| Caliber/Gauge | .400 Legend |
| canDropship | True |
| Capacity | 4 + 1 |
| Checkering | Yes |
| Color | Blue |
| Detachable Magazine | Yes |
| Dimension | 3.80 X 9.15 X 46.25 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte Blue |
| Finish Type | Blued |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 3.8000 |
| Hinged Floorplate | No |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 46.2500 |
| Material | Stainless Steel |
| NFA Thread Pattern | 11/16×24 |
| Number of Magazines | 1 4 rd. Box Mag |
| Other Features | THREADED BARREL |
| Overall Length | 40.75" |
| Package Height | 3.8 |
| Package Length | 47.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-16 |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Two-Position |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 9.6 |
| Sights | No Sights |
| Similar Items | RI400 |
| Special | Threaded Barrel |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Fixed |
| Stock Finish Group | Brown |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Swivel Studs | YES |
| Trigger | Adjustable LBA |
| Weight | 7.5 lbs. |
| Weight (lbs) | 6.8 |
| Weight Range | 7 lbs to 7.99 lbs |
| Width | 9.1500 |
| product_url | https://www.lipseys.com/itemdetail?itemno=MB28212 |







Reviews
There are no reviews yet.