| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| DIMENSION | 3.00 X 8.00 X 32.90 | |
| HEIGHT | 3.0000 | |
| WIDTH | 8.0000 | |
| LENGTH | 32.9000 | |
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 5.8 | |
| METAL FINISH | MATTE | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 14.3700 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 0.0000 | |
| CHECKERING | N | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | Y | |
| STOCK MATERIAL | SYNTHETIC | |
| STOCK COLOR | BLACK | |
| STOCK STYLE | FIELD | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N-CYLINDER BORE | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | BLUED | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| OTHER FEATURES: | MATTE BLUE | |
| STRAP ON FOREND | ||
| 6-SHOT CLEANOUT TUBE | ||
| HOLDS 8 1.75″ SHELLS | ||
MOSSBERG 590S SHOCKWAVE 12GA
Original price was: $700.00.$518.99Current price is: $518.99.
Availability: In stock
| UPC | 015813516013 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 51601 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Short Shell Compatible |
| Additional Feature 2 | Corncob Forend w/Strap |
| Additional Feature 3 | Shockwave Grip |
| Adjustable Objective | False |
| Application | Home Defense |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | 590S |
| ATF Type | Pistol Grip Firearm |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Finish | Matte Blued |
| Barrel Length | 14" |
| Barrel Length Range | 14" to 14.99" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 8 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Checkering | No |
| Choke Type | Cylinder Bore |
| Chokes Included | Fixed Cylinder |
| Color | BLUED |
| Country of Origin | US |
| Description | 1.75", 2.75", or 3" Shells |
| Dimension | 3.00 X 8.00 X 32.90 |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Matte |
| Finish Color | MATTE |
| Finish Type | Blued |
| Front Sight | Bead |
| Grip Material | Synthetic Stock Black Synthetic |
| Grip Type | Black Synthetic |
| Hand | Right Hand |
| Height | 7.75 |
| Illuminated Reticle | False |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Length | 33 |
| Magazine Included | Tubular Magazine |
| Magazine Type | Fixed |
| Make | Mossberg |
| Make/Model | Mossberg|590S Shockwave |
| Max Chamber Size | 3" |
| Model | 590S |
| Montecarlo | No |
| Muzzle | Plain |
| Other Features | MATTE BLUE |
| Overall Length | 26.37" |
| Package Height | 2.8 |
| Package Length | 33.2 |
| Package Width | 7.8 |
| Product Type | Shotgun |
| Rear Sight | Bead |
| Recoil Pad | Yes |
| Safety | Ambidextrous Top Tang |
| Scope Cover Included | False |
| Series | Shockwave |
| Shipping Weight | 7.1 |
| Sights | Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Similar Items | SGP12 |
| Stock Color | BLACK |
| Stock Description | Raptor Birdshead Grip |
| Stock Finish | Black |
| Stock Material | SYNTHETIC |
| Stock Type | FIELD |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Swivel Studs | YES |
| Weight | 5.3 lbs. |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Width | 2.25 |







Reviews
There are no reviews yet.