| PRODUCT SPECIFICATIONS: | ||
| GAUGE | 12 | |
| ACTION TYPE | PUMP | |
| MAX CHAMBER SIZE | 3″ | |
| WEIGHT | 5.25 | |
| METAL FINISH | CHROME | |
| BARREL LENGTH IN INCHES | 14.0000 | |
| OVERALL LENGTH IN INCHES | 26.0000 | |
| CHECKERING | N | |
| MONTECARLO | N | |
| RECOIL PAD | N | |
| STOCK MATERIAL | WALNUT | |
| STOCK COLOR | WOOD | |
| STOCK STYLE | PISTOL GRIP ONLY | |
| SWIVELS STUDS | YES | |
| INTERNAL CHOKE TUBES Y/N | N-CYLINDER BORE | |
| INCLUDES X-FULL TUBE | N | |
| INCL FULL TUBE | N | |
| INCL IMP MOD TUBE | N | |
| METAL COLOR | CHROME | |
| INCL MODIFIED TUBE | N | |
| INCL IMP CYL TUBE | N | |
| INCL SKEET TUBE | N | |
| TALO ITEM | Y | |
Sale!
MOSSBERG 590 SHOCKWAVE 12GA
Original price was: $1,046.00.$796.99Current price is: $796.99.
Out of stock
| UPC | 015813506359 |
|---|---|
| Manufacturer | Mossberg |
| Manufacturer Part Number | 50635 |
| Action | Pump Action |
| Additional Feature 1 | Corn Cob Forend w/Strap |
| Additional Feature 2 | SOT NOT Required: 26.5" OAL |
| Adjustable Objective | False |
| ATF Manufacturer | Mossberg |
| ATF Model | 590 |
| ATF Type | Pistol Grip Firearm |
| Barrel Length | 14.375" |
| Caliber/Gauge | 12 Gauge |
| canDropship | True |
| Capacity | 5 + 1 |
| Chamber Size | 3" |
| Choke Type | Cylinder Bore |
| Color | Silver |
| Country of Origin | US |
| Description | 26.5" Overall Length |
| Drilled and Tapped | False |
| Finish | Polished Chrome |
| Finish Type | Applied Finish |
| Grip Material | Synthetic Stock Walnut Pistol Grip |
| Grip Type | Walnut Pistol Grip |
| Height | 7.75 |
| Illuminated Reticle | False |
| Length | 33 |
| Model | 590 |
| Overall Length | 26.5" |
| Package Height | 7.75 |
| Package Length | 33.0 |
| Package Width | 2.25 |
| Product Type | Shotgun |
| Scope Cover Included | False |
| Shipping Weight | 6.9 |
| Sights | Front Bead |
| Sights Type | Fixed Sights |
| Subcategory | Defensive Shotguns |
| Weight | 5.25 lbs. |
| Width | 2.25 |
| Checkering | No |
| Dimension | 3.00 X 7.90 X 32.65 |
| Includes Full Tube | No |
| Includes IMP CYL Tube | No |
| Includes IMP Mode Tube | No |
| Includes Modified Tube | No |
| Includes Skee Tube | No |
| Includes X-Full Tube | No |
| Interior Choke Tubes | N-CYLINDER BORE |
| Max Chamber Size | 3" |
| Montecarlo | No |
| Recoil Pad | No |
| Stock Color | WOOD |
| Stock Material | WALNUT |
| Stock Type | PISTOL GRIP ONLY |
| Swivel Studs | YES |
| Talo Item | Yes |





Reviews
There are no reviews yet.